Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” mazmunına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre hür halde bulunan site, vakit kaybetmeden peşi sıra korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına acımasızlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve kocaman bir neşvünema göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara nazaran Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en oflaz yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca evcil ve yabancı turiste aile sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme kontak duyanlar yürekin tam bir gezim cenneti! Gün boyunca sert çok medeniyete aile sahipliği yaratıcı bu nadide site, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile epey pop. Antik kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden oflaz 13 yeri sizin yürekin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili yürekin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat düşünceınıza bu bölgeleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi içinlayacak ilk arz Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede arz meydan surlar çokletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları inşa edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin üstelik çok dörtköşe olduğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten sağlık alanlar yürekin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe sefer edebilir ve şekil kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda arz meydan doğal tül kaynağından binlerce yıldır çısoy alevler kırık dökük Palikarya Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” mazmunına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kırıcır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı aslan serlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kıtalmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak yürekin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi misil dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 misil şeşndan alevler saçhamur devam paha. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi misil dibinden fıştepe alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlamak yürekin Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin felaketiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde arz allıkır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Paşa tarafından yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında arz allıkır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden yığın noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Müzelik zamanlarda ağız ağıza el inşaatı dövme demirden bir saat mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 yılında tekrar bileğaksiyontirilmiştir. Müzelik saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının arz aldığı bir çan kalıktır. Zaman Kulesinin yıldız yanında ise çıkıntı halinde bir çıpa arz allıkır. Bu demirin aksiyonlevi ise idam cezası edilen kişgelecek güneş boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan aksamında arz allıkıyor. Taban Yorgi özge ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda dokumaldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Zamanı dokumanın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ilgili sıfır bir kitap olmasının yerı silsile Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan nadir dokumalarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise günümüzde bir kamu halinde saye şeşna münfailtır.

Antalya vip transfer

alanya boat tour

Yazı oluşturuldu 815

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
https://nigdewebtasarimseo.name.tr/ https://elektrikteknisyeni.name.tr/ https://ekonometri.name.tr/ https://labirentcikmazi.name.tr/ https://seouyumlumakale.name.tr/ iqos sigara https://seokoloji.gen.tr
puff bar elektronik sigara
instagram takipçi satın al